Anal İnkontinens (Gaita-gaz kaçırma) tedavisi

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Kişinin anal sfinkter fonksiyonunda, yani gaita ve gazı tutup erteleyebilmesinde sorun olmasına Gaita-gaz kaçırma (anal inkontinens) denilir. Kişileri sosyal hayattan kaçışa zorlayan ve ciddi psikolojik sorunlara yol açan son derece sıkıntılı bir durumdur. İleri vakalarda ciddi sosyoekonomik handikap yaratabilen ilaçlar, işgücü kaybı, infeksiyonlar, deri problemleri vs. gibi durumlara neden olabilir.

Genellikle ameliyatlara yani fistül ve fissür cerrahisine, doğum tramvası, sfinkterotomi, fistülotomiye bağlı olur. Bunlar dışında anal inkontinensin gelişebildği inflamatuar barsak hastalığı, şeker hastalığı, ileri yaş ve nörolojik hastalıklar gibi hastalıklarda bulunur.

Sorunun nasıl ve nerede olduğunun (sinirde mi, kas yapısında mı, her ikisinde mi) irdelenmesinden önce inkontinensin derecesi skorlanır. Sorunun ne olduğu ve derecesi/şiddetini tam olarak tespit etmek için PNTML (sinir iletiminin ölçülmesi ), basınçların irdelenmesi (yani anal manometri), kasların gözlemlenmesi (anal ultrason) ile tespit edilir. Başarılı bir tedavinin ilk koşulu, eksiksiz ve doğru irdelemenin uzman merkezler tarafından yapılmasıdır.

Bu kasın onarılması gereken durumlar doğum travmasına bağlı büyük bir yırtılma (kesilme) ve eksternal sfinkterde (dış kas tabakasında) geçirilmiş ameliyatlardır. Uzun vadede kas onarımının tek başına yeterli olmadığı, onarımdan bir süre sonra kas egzersizlerine başlanmasının şart olduğu son literatür verilerinde bildirilmiştir.

Tedavinin başarısını son senelerdeki teknolojik gelişmeler arttırmıştır. EMG-biofeedback yöntemi bunlardan bir tanesidir. Mükemmele yakın bir biofeedback prosedürünün olanaklı kılınması özel bir software ve bilgisayar kaynaklıdır. Gerektiğinde uzun süre evde kullanımı da mümkün olur, bu durumda hastaya verilmesi gerekir. Dolgu maddesi injeksiyonun bir ikincisi Gatekeeper™ dir. Mükemmel bir doku uyumuyla anal kanal içinde şişerek özellikle gaz kaçırma sorununu halletme potansiyelinde gözüken işlemde yine ayakta uygulanır.

Posterior tibial sinir stimulayonu (PTNS) başka bir başarılı uygulamamızdır. Pelvik sinir iletiminin güçlendirilmesi için bacak üzerinden tibial sinire ayarlanmış frekanslar verilir. Hasta için zararsız/ağrısız yöntemlerdir bunlar. Sorunun giderek daha iyi tedavi edilmesini sağlamak için, bu doğrultudaki teknolojik gelişmeler ve tabii anal inkontinensin daha iyi değerlendirilmesi gerekir.

Anal inkontinens tedavisi için merkerzimizde gerçekleştirilen uygulamalar …

 • (Cleveland Clinic Incontience Score – CCIS gibi skorlamalar) ile Anal inkontinensin derecelendirmesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin dokümente edilmesi (FIQLI, GIQLI gibi geçerli indeksler)
 • Hastadaki gelişimin ortaya konması için tedavi sırasında ve sonrasında bu skorların kaydedilmesi, izlenmesi ve istatistiki analizlerinin çıkarılması,
 • Olası kas harabiyetlerinin belirlenmesi için gerekirse pelvic phase MR ve anal ultrason,
 • PNTML (sinir iletiminin ölçülmesi ) ve basınçların irdelenmesi (yani anal manometri)
 • Daha ılımlı vakalarda hasarlı kas yapısının güçlendirilmesi için EMG-biofeedback, audiovisual biofeedback, kegel egzersizleri yöntemleri,
 • Pelvik sinir iletiminin desteklenmesi/stimulasyonu için PTNS (posterior tibial snir stimulasyonu)
 • Özellikle gaz kaçırma sorununu çözmek için Gatekeeper™ gibi dolgu maddesi kullanılması,
 • Doğum tramvasına bağlı büyük bir yırtılma/kesilme ya da Ekstrenal sfinkterde ( dış kas tabakasında) geçirilmiş ameliyatlar var ise kasların onarılması (sfinkteroplasti ya da sfinkter onarımı)

One Response to Anal İnkontinens (Gaita-gaz kaçırma) tedavisi

 1. Bay WordPress diyor ki:

  Merhaba bu bir yorumdur.
  Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>