Bağırsak inkontinansı neden olur?

gaz-kacirma-gaita-diski-anal-inkontinans (8)

Daha önce de tanımladığım gibi anal inkontinens kişinin gaita ve gazı tutup erteleyenilmesinde sorun olması durumuna verilen isimdir.

Basite indirgeyerek anlamaya çalışırsak, ilk olarak anal kanalın tek bir sinir ve kas olarak çalıştığını hayal edelim. Gaz-gaita kaçırmada; ya kas sağlamdır ama sinir iletiminde (sinirde) bir problem vardır, ya gaita-gaz kaçırmada kas yapısında bir defekt bütünlüğününü bozulması yani kasın kesilmesi söz konusudur ya da olasılıklarınb en kötüsü olarak her ikisinde de sorun oluşmuştur. Kabaca böyle düşünülebilir.

Kasın bütünlüğü, genellikle fissür ve fistül cerrahisine yani ameliyatlardan, doğum travması, fistülotomi ya da sfinkterotomi gibi durumlardan dolayı bozulur (kas yırtılması). Sinire ait sorunlar doğum travmasına bağlı olarak da gelişmektedir. Keker hastalığı, ileri yaş , inflamur barsak hastalığı ve nörolojik hastalıklarda da anal inkontinens gelişebilir. Sinir iletiminin ölçülmesi, kasların gözlenmesi (yani anal ultrason) ve basınçların irdelenmesi (yani anal manometri), sorunun derecesi/şidddetinin tam olarak tespit edilmesi için gereklidir. Uzman merkezler tarafından bu irdelemenin eksiksiz ve doğru yapılması başarılı bir tedavinin ilk koşuludur.

Sorunun tam adlandırılıp derecelendirilmesi, tek tek tedavi yöntemlerinin irdelenmesi, sinirlere, kaslara ya da her ikisine yönelik tedavilerin uygulanmasının gündeme gelmesinden önce yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>