Bağırsak inkontinansı tedavisinde yenilikler

gaz-kacirma-gaita-diski-anal-inkontinans (5)

Gaz-gaita kaçırma sorunu hakkında cerrahi tarihinde yırtılan kasların tamiri, Kegel egzersizleri, biofeedback yöntemleri, bazı tıkaçlar gibi çok sayıda yöntem kullanılmıştır.

Son senelerdeki bazı teknolojik gelişmeler tedavi başarısını arttırmıştır. EMG-biofeedbak (Femiscan) yöntemi bunlardan bir tanesidir. Bilgisayar aracılıklı mükemmele özel bir software ile biofeedback prosedürü olanaklı kılınmıştır. Gerektiğinde hastaya verilerek uzun süre evde kullanımı mümkün olmaktadır.

Anal dolgu maddesi implantasyonu ikinci bir yöntemdir. Silikon injeksiyonu olan Gatekeeper bunun gelişmiş bir ürün tipidir. Mükemmel bir doku uyumuyla anal kanal içinde şişerek özellikle gaz kaçırma sorununu halletme potansiyelinde gözüken yöntem yine ayakta uygulanmaktadır. Bu konuda daha kesin konuşabilmemiz adına, biraz daha zamana ve verilerin biraz daha birikmesine ihtiyaç vardır.

PTNS (posterior tibial sinir stimulayonu) bir başka başarılı uygulamamızdır. Bacak üzerinden tibial sinire ayarlanmış frekanslar vererek pelvik sinir iletiminin güçlendirilmesi sağlanır. Hasta için bunların tümü ağrısız ve zararsız yöntemlerdir. Sorunun giderek daha iyi tedavi edilmesi anal inkontinens doğrultasındaki teknolojik gelişmeler ve bu durum konusunda giderek daha iyi yapılacak olan değerlendirmeler ile mümkün olacaktır.

Tüm bu özellikler çerçevesinde, özel alet ve teknolojiye, doğru tanı ve tedavi için bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır. Hasta için en uygun olanı proktoloji ekibinin tüm teknik ve teknolojiyi barındırıp belirlemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>