Gaz – gaita kaçırma nasıl tedavi edilir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Gaita-gaz kaçırmada ya kasın kesilmesi ya da anal sfinkter kaslarında bir defekt, bütünlüğünün bozulması sözkonusudur….. ya sinir/sinirde iletiminde bir problem vardır ama kas sağlamdır….. ya da en kötü olasılıkla ikisinde de sorun olmuştur.

Bu kasın (sfinkteroplasti ya da sfinkter onarımı ile ) onarılması gereken durumlar, doğum travmasına bağlı bir yırtılma (kesilme) ya da eksternal sfinkterde (dış kas tabakasında) geçirilmiş ameliyatlardır. Bunlar özellikli ameliyatlardır teknik olarak….. ve kas onarımının tek başına yeterli olmadığı, onarımdan bir süre sonra kas egzersizlerine başlanması gerektiği son literatür verilerinde belirtilmiştir.

Onarımını yapamadığımız durumlar kesilmeni internal sfinkterde (iç kasta) olduğu durumlardır.. Ancak çok daha ciddi başarı sağladığımız bazı dolgu maddelerinin bu kas planına yerleştirilmesi (implantasyonu) işlemi de vardır. Sinir uyarıcı tedavileri sinir iletiminde (sinirde) ise bu iletimi, destekleyen PTNS (posterior tibial sinir stimilasyonu ) durumlarında uyguluyoruz. Bir kaç seans uygulanması gereken ve biraz zaman alan bu uygulamalar hasta için eziyetsiz ve kolay tedavilerdir.

Fizik tedaviye benzeyen kuvvetlendirme (rehabilitasyon) ile tüm tedavilerin ve vakaların desteklenmesi gerekiyor. En yeni teknoloji olarak dediğimiz EMG biofeedback tekniği bu amaçla kullanıyoruz.

Sadece bu gelişmiş destek tedavisiyle bile düzelebilen çok ileri olmayan vakalarda vardır…. Bunlar kolay uygulamalardır ama anlattıklarım kulağa biraz fazla teknolojik gibi geliyor olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>