Gaz – gaita kaçırma nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Kişinin gaita ve gazı tutup erteleyebilmesinde, yani anal sfinkter fonksiyonunda sorun olması durumuna isminden de anlaşılabileceği gibi tıbbi adıyla anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma) denir.

Derecesini bilmek ve kaydetmek gerekir bu sorun için; yani anal inkontinens yok ya da var demek yerine derecesini (şiddetini) kaydetmek gerekir… Çünkü bir kişinin büyük abdstini hiç tutmayıp bezle gezmesi ile bir başkasının haftada bir kaç defa sadece gaz kaçırması arasında çok vardır. Bazı puanlama (skorlama) sistemleri bu çerçevede kullanılır. Böylece hastanın puanının kaça azaldığı ya da yükseldiği tedavi sonrasında gözlenebilecektir.

Son derece sıkıntılı bir durumdur tabiki.. Kişiyi sosyal hayattan kaçmaya ve psikolojik sorunlara zorlayabilmektedir. Daha ileri vakalarda ciddi sosyoekonomik handikap yaratabilen ilaçlar, iş gücü kaybı, depresyon ve deri problemleri gelişebilier.

Büyük ölçüde tedavi edilmesi için uygun teknolojiye sahip olarak inkontinensin derecesi, adlandırılıp sorunun yerinin de tanımlanması gerekir. Başarı ile kullanılabilen kas onarımları, sinir güçlendirmesi, biofeedback gibi kompüterize egzersilerle güçlendirme, dolgu maddelerinin implantasyonu gibi çok sayıda tedavi yöntemi bulunur. Hastanın katılımı da diet vb. konularda önemlidir. Tedavi ayrıntılarının tümü de ayrı ayrı irdelememiz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>