Gaz – gaita kaçırma tedavisinde yenilikler nelerdir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Cerrahi tarihinde çok sayıda, gaz-gaita kaçırma sorunu hakkında yöntem kullanılmıştır. Yırtılan kasların tamiri, Kegel egzersizleri, biofeedback yöntemleri, bazı tıkaçlar gibi.

Tedavi başarısını, son senelerdeki bazı teknolojik gelişmeler arttırmıştır. Bunlardan bir tanesi EMG-biofeedbak (Femiscan) yöntemidir. Özel bir software ile bilgisayar aracılıklı mükemmele bir biofeedback prosedürü olanaklı kılınmıştır. Evde kullanımı, gerektiğinde hastaya verilerek uzun süre mümkün olmaktadır.

Bir ikincisi anal dolgu maddesi implantasyonudur. Bunun gelişmiş bir ürün tipi, silikon injeksiyonu olan Gatekeeperdir. Yine ayaktan uygulanan bir işlemdir ve mükemmel bir doku uyumuyla anal kanal içinde şişerek özellikle gaz kaçırma sorununu halletme potansiyelinde gözükmektedi. Biraz daha zamana ve verilerin biraz daha birikmesine, bu konuda daha kesin konuşabilmemiz adına ihtiyacımız vardır.

Bir başka başarılı uygulamamız PTNS (posterior tibial sinir stimulayonu)dur. Pelvik sinir iletiminin bacak üzerinden tibial sinire ayarlanmış frekanslar vererek güçlendirilmesi sağlanır. Bunların tümü hasta için ağrısız ve zararsız yöntemlerdir. Tabii anal inkontinens doğrultasındaki teknolojik gelişmeler ve bu durum konusunda giderek daha iyi yapılacak olan değerlendirmeler, sorunun giderek daha iyi tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Tüm bu özellikler çerçevesinde, doğru tanı ve tedavi için bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline, özel alet ve teknolojiye ve bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır. Proktoloji ekibinin tüm teknik ve teknolojiyi barındırıp, hasta için en uygun olanı seçebilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>