Gaz ve dışkı kaçırma nedir?

gaz-kacirma-gaita-diski-anal-inkontinans (2)

Kişinin anal sfinkter fonksiyonunda, yani gaita ve gazı tutup erteleyebilmesinde sorun olması durumuna İngilizce terimle anal inkontinens (gaita-gaz kaçırma) denir.

Bu sorunun derecesini bilmek ve kaydetmek gerekir. Yani derecesini (şiddetini) kaydetmek anal inkontinens var ya da yok demek yerine yapılması gereken işlemdir. Çünkü bir kişinin haftada bir kaç kez sadece gaz kaçırması ile büyük abdestini hiç tutmayıp bezle gezmesi arasında çok büyük fark vardır. Bu çerçevede bazı puanlama (skorlama) sistemleri kullanılır. Hastanın puanının kaça yükseldiği ya da azaldığı tedavi sonrasında bu sistemle görülebilmektedir.

Bu durum son derece sıkıntılıdır. Kişiyi psikolojik sorunlara ve sosyal hayattan kaçmaya zorlayabilmektedir. Ciddi sosyoekonomik handikap yaratabilen iş gücü kaybı, ilaçlar, depresyon ve deri problemleri daha ilerleyen vakalarda görülebilir.

Uygun teknolojiye sahip olarak inkontinensin derecesi, adlandırılıp sorunun yerinin de tanımlanması büyük ölçüde tedavi edilmesi için gereklidir. Sinir güçlendirmesi, biofeedback gibi kompüterize egzersilerle güçlendirme, dolgu maddelerinin implantasyonu, kas onarımları gibi çok sayıda tedavi yöntemi başarı ile kullanılabilen yöntemlerdir. Diyet vb. konularda hastanın katılımı da önemlidir. Ayrıntıların tümünün ayrı ayrı irdelenmesi tedavi için gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>