Gaz ve dışkı kaçırma tedavisi nasıl uygulanır?

gaz-kacirma-gaita-diski-anal-inkontinans (10)

Daha önce gaz-gaita kaçırmanın oluşma mekanizmalarını (patogenezini) tanımladık. Bu olayda ya sinir/sinirin iletiminde bir problem vardır ama kas sağlamdır, ya kasın kesilmesi (anal sfinkter kaslarında bir defekt, bütünlüğünün bozulması) sözkonusudur ya da en kötü olasılıkla ikisinde de sorun olmuştur.

Doğum travmasına bağlı bir yırtılma (kesilme) ya da eksternal sfinkterde (dış kas tabakasında) geçirilmiş ameliyatlar, bu kasın (sfinkteroplasti ya da sfinkter onarımı ile ) onarılması gereken durumlardır.Teknik olarak bunlar özellikli ameliyatlardır. Son literatür verilerinde kas onarımının tek başına yeterli olmadığı, onarımdan bir süre sonra kas egzersizlerine başlanması gerektiği belirtilmiştir.

Onarımını yapamadığımız kesilmenin internal sfinkterde (iç kasta) olduğu durumlar bulunmaktadır. Bu kas planına bazı dolgu maddelerinin yerleştirilmesi (implantasyonu) işlemi çok daha ciddi başarı sağladığımız bir işlemdir. PTNS (posterior tibial sinir stimilasyonu ) durumlarında Sinir uyarıcı tedavileri sinir iletiminde (sinirde) uyguluyoruz. Hasta için eziyetsiz ve kolay olan bu tedaviler biraz zaman alan ve bir kaç seans uygulanması gereken uygulamalardır.

Tüm vakaları ve tedavilerin fizik tedaviye benzeyen kuvvetlendirme (rehabilitasyon) ile desteklenmesi gerekiyor. EMG biofeedback tekniği bu amaçla kullanılan en yeni teknolojidir.

Çok ileri olmayan vakalar sadece bu gelişmiş destek tedavisiyle bile düzelebilir. Anlattıklarım kulağa biraz fazla teknolojik gibi geliyor olsa da bunlar oldukça kolay uygulamalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>